Проблема безпеки дітей в мережі Інтернет вже не здається Україні такою далекою. Ніхто не може заперечити, що на сьогоднішній день вона постала особливо гостро.
Відомо, що підлітки у період заниженої самооцінки шукають підтримки серед своїх друзів, а не у родинному колі. Старші підлітки, бажаючи незалежності, мають потребу ототожнювати себе з певною групою й схильні порівнювати цінності своєї сім’ї та своїх товаришів.
1. Тримайте поведінку дітей в кіберпросторі під контролем. Дізнайтеся, які програми використовують ваші діти, і подивіться, як оцінюють їх на таких сайтах, як Smart Social. Цей сайт аналізує безпеку додатків і поміщає їх в залежності від того в зелену зону, сіру або червону.
2. Будьте своїм в «інтернеті». Заходьте на сайти, де бувають ваші діти, та стежте за їх діяльністю. Періодично відстежуйте час, коли і скільки вони в режимі онлайн. Ви можете також «потоваришувати» у соцмережах, але пам’ятайте, що це справа добровільна.
3. Тримайте під контролем. Існує чимало рішень, які допомагають розв’язати проблему того, що діти занадто багато часу проводять біля екрана. Так, завдяки застосуванню програмного додатка Our Pact батьки можуть встановити обмеження на телефони своїх дітей та контролювати їх використання. Наприклад, як тільки годинник проб’є 9 вечора, телефони блокуються і перебувають в такому стані аж до наступного ранку. Крім того, Our Pact вимикає певні програми (наприклад, Інстаграм) в будні, щоб діти зосередили більше уваги на шкільній діяльності. Our Pact — безкоштовний сервіс, але він має і платну версію, яка пропонує кілька корисних функцій. Завдяки Our Pact батьки можуть контролювати те, що роблять діти у вільний час, без вторгнення у їх приватне життя.
4. Підпишіть угоду. Це може звучати дивно, але доволі ефективний спосіб – просто підписати з дитиною угоду, де буде сказано про те, що вона зобов’язується виконувати певні обмеження під час перебування в інтернеті.
5. Не забувайте про медіаграмотність. Цей пункт є одним з найважливіших. Дітям важливо розповісти про небезпеки, з якими вони можуть зіштовхнутися. Ви маєте пояснити як діяти в кожній конкретній ситуації. Ви також можете попросити дитину, щоб вона сама знайшла інформацію про якийсь вид кібернебезпеки, наприклад про кібершахрайство чи кібербулінг, і розповіла вам. І пам’ятайте, що найкращим засобом, який допоможе вам у питанні цифрового виховання є постійне і дружнє спілкування зі своєю дитиною.
- розміщуйте комп’ютери з Internet-з’єднанням поза межами кімнати Вашої дитини;
- поговоріть зі своїми дітьми про друзів, з яким вони спілкуються в он-лайні, довідайтесь як вони проводять дозвілля і чим захоплюються;
- цікавтесь які веб сайти вони відвідують та з ким розмовляють;
- вивчіть програми, які фільтрують отримання інформації з мережі Інтернет, наприклад, Батьківський контроль в Windows*;
- наполягайте на тому, щоб Ваші діти ніколи не погоджувалися зустрічатися зі своїм он-лайновим другом без Вашого відома;
- навчіть своїх дітей ніколи не надавати особисту інформацію про себе та свою родину електронною поштою та в різних реєстраційних формах, які пропонуються власниками сайтів;
- контролюйте інформацію, яку завантажує дитина (фільми, музику, ігри, тощо);
- цікавтесь чи не відвідують діти сайти з агресивним змістом;
- навчіть своїх дітей відповідальному та етичному поводженню в он-лайні. Вони не повинні використовувати Інтернет мережу для розповсюдження пліток, погроз іншим та хуліганських дій;
- переконайтеся, що діти консультуються з Вами, щодо будь-яких фінансових операції, здійснюючи замовлення, купівлю або продаж через Інтернет мережу;
- інформуйте дітей стосовно потенційного ризику під час їх участі у будь-яких іграх та розвагах;
- розмовляйте як з рівним партнером, демонструючи свою турботу про суспільну мораль.
Діти в Інтернеті: як навчити безпеці у віртуальному світі: посібник для батьків
Виховання культури користувача Інтернету. Безпека у всесвітній мережі: навчально-методичний посібник
Безпечне користування сучасними інформаційно-комунікативними технологіями / О. Удалова, О. Швед, О. Кузнєцова [та ін.]. – К.: Україна, 2010. – 72 с.
Пам’ятка для батьків «Діти. Інтернет. Мобільний зв’язок», розроблена Національною експертною комісією України з питань захисту суспільної моралі.
ПЕРЕЛІК ОНЛАЙН-РЕСУРСІВ, РЕКОМЕНДОВАНИХ ДЛЯ ДІТЕЙ
СПЕЦІАЛІЗОВАНІ ІНТЕРНЕТ-САЙТИ ДИТЯЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ
вебсайт Державної бібліотеки України для юнацтва (м. Київ);
вебсайт Національної бібліотеки України для дітей;
вебсайт Національної бібліотеки України імені В.І. Вернадського (м. Київ);
вебсайт “Буквоїд”;
вебсайт Національної бібліотеки України імені Ярослава Мудрого (м. Київ);
вебсайт Державної наукової установи "Книжкова палата України імені Івана Федорова" (м. Київ);
вебсайт “Бібліотеки в мережі Internet”;
вебсайт Бібліотеки Конгресу США;
вебсайт Національної бібліотеки Франції;
вебсайт Британської бібліотеки.
вебсайт “Музейний простір України”;
вебсайт Національного художнього музею України;
вебсайт Національного музею історії України у Другій світовій війні;
вебсайт Національного музею народного мистецтва Гуцульщини та Покуття;
вебсайт Одеського художнього музею;
вебсайт Вінницького обласного краєзнавчого музею;
вебсайт Львівського музею історії релігії;
вебсайт Львівської національної галереї мистецтв імені Б.Г. Возницького;
вебсайт Музею Івана Гончара;
вебсайт Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.
Немає коментарів:
Дописати коментар