}

Пошук у блозі

Розбираймо ялинку, готуймо голодну кутю та гайда до річки!


Історія свята.
Водохреща: Народно-релігійні традиції та звичаї в Україні
Водохреща, Хрещення Господнє, Йордан і Богоявлення – релігійне свято, котре православні та греко-католики святкують 19 січня. 
Третє велике свято різдвяно-новорічного циклу завершує Святки – 12 днів Коляди між Різдвом та Водохрещем. А ще 19 січня звучить остання коляда, у ній прославляється Ісус, який народився і хрестився.
 У цей день багато людей  ідуть до церкви та на річку до ополонки освячувати воду. Всі християни святкують важливу подію - коли Іван Хреститель похрестив Ісуса у річці Йордан. Спаситель зійшов у води Йордану для того, щоби взяти на Себе гріхи людства і дарувати нам через Хрещення можливість оновитися, спастися. Таким чином Господь явив Свою готовність пережити все те, що переживає людина, яку Він спасає.   
 Пресвята Троїця відкриває Себе світові: коли Спаситель  вийшов на берег, з небес почувся голос Бога-Батька, який назвав Ісуса своїм сином, а на нього зійшов святий дух у вигляді голуба.  Ось в чому зміст свята та особливого освячення води, і саме тому ми називаємо цей день не тільки Хрещенням Господнім, але й Богоявленням. У православній та греко-католицькій традиції вважається, що саме це свято засвідчує таїнство Святої Трійці, оскільки Бог з'явився у трьох іпостасях: Бога-Отця, Бога-Сина і Святого духа.
Якими є релігійно-народні традиції на Водохреще?
Свята вечеря перед Водохрещем називається Голодна кутя. Усі страви готують теж пісні, як на святвечір перед Різдвом, але їх не обов’язково має бути 12.
З "голодною" кутею пов'язаний обряд на "заклинання морозу". Перед тим, як сісти за стіл, господар брав ложку куті і, підходячи до вікна, говорив: "Морозе, морозе, йди до нас кутю їсти!". Опісля паузи продовжував: "Не йдеш? То не йди ні на жито, ні на пшеницю, ні на всяку пашницю! Не морозь ні нас, ні наших коней, не морозь ні худобу ні птицю!".
Вечеря, як і на перший Святвечір, повинна бути пісною, проте містити значно менше страв. Обов'язковим атрибутом святкового столу, окрім куті та узвару, є вареники.
Оскільки в Україні тісно переплелися язичницькі й православні вірування та традиції, у ніч з 18 на 19 січня серед дівчат було прийнято ворожити на нареченого. І хоч цей ритуал засуджується церквою, він досі є популярним і вважається найбільш достовірним за рік.
Вечеря, як і на перший Святвечір, повинна бути пісною, проте містити значно менше страв. Обов'язковим атрибутом святкового столу, окрім куті та узвару, є вареники.
https://maximum.fm/novini_t2
Вечеря, як і на перший Святвечір, повинна бути пісною, проте містити значно менше страв. Обов'язковим атрибутом святкового столу, окрім куті та узвару, є вареники.
https://maximum.fm/novini_t2

Як святкують в Україні Водохреща?
За до Водохреща на річці вирубується велика ополонка у формі хреста, її освячує священик, у яку потім пірнають усі охочі.  Згідно з релігійними переконаннями, така вода очищує від гріхів та заряджає здоров’ям на увесь наступний рік. Цікаво, що навіть у теплі зими, коли на річках вода не замерзає, саме перед Йорданом вдаряють люті морози та вода покривається льодом.
Після занурення у льодяну воду, всі хутчіш повертались до теплих осель. Поки Господиня накривала стіл до обіду, господар брав сушені квіти, що лежали біля образу Божої Матері, змочував їх у освяченій воді, принесеній з річки, та окроплював нею кімнати і господарство.
Вся родина збирається за обіднім столом і перед їжею випивають освяченої води яку посвятив священник, і лише потім приступають до трапези.
Вважається, що на Водохрещу вода стає цілющою, а сни – віщими. 
На свято Водохреща, зустрівшись, наші пращури казали: «Христос Хрестився!», а інші відповідали: «У річці Йордані!». 
Здавна наші предки вважали, що вода й вогонь - це основа життя всього сущого на Землі. Тому освяченню води споконвіку приділялась велика увага.


Як завершуються зимові свята
Після Водохрещ, вважалося, мають слабнути морози. Тому казали: «Тріщи не тріщи, а вже минули Водохрещі». Наступного, після Водохреща, дня люди справляли "посвятки" - тобто переходили до звичайного трудового ритму, та відзначали свято Івана Хрестителя. І все ж, на Предтечу хоч люди й готувалися до господарських справ, важливу роботу не розпочинали. Це був, свого роду, ритуальний перехід, а тому й казали: «Прийшов Предтеча і забрав свята на плечі».  Є багато приказок, що пора працювати і проводити свята ‒ «Іди, кутя, на покуття, а узвар ‒ на базар». Декілька тижнів можна було справляти весілля та співати пісень, дозволяти у раціоні різне м’ясо та смаколики. Адже потім наступає найсуворіший у році — Великий піст, що триває аж до Великодня, тобто дня воскресіння Ісуса Христа.

 

 Гарні віншування на Водохреще
Нехай Хрещення Господнє в хату,
Радості вам принесе багато,
Розбудить приспані Надії,
Добром і Щастям Вас засіє,
Водицею окропить та любов'ю,
І подарує вам міцне здоров'я!
Вітаю з Хрещенням Христовим!

На річці на Йордані Мати Сина купає,
Гріх і біль наш змиває.
Освятив Йордан воду на щастя, на здоров'я, на вашу вроду.
Цілий світ звеселився, Христос охрестився!

***
Василева мати
Пішла щедрувати,
Щедрий вечір!
Добрий вечір!

Пішла щедрувати,
На ризи збирати.
Щедрий вечір!
Добрий вечір!

Зібрала на ризи
Та все
золотії.
Щедрий вечір!
Добрий вечір!

А у тії ризи
Христос убирався.
Щедрий вечір!
Добрий вечір!

Христос убирався,
В Йордані
хрещався.
Щедрий вечір!
Добрий вечір!
 За матеріалами: Вадим Бойко, Анастасія Стельмах. "Свята українського народу". Видавництво "Діса - Плюс", 2010, стор. 26 - 27.

https://maximum.fm/novini_t2

https://www.youtube.com/watch?v=00S6SyiArSs&t=102s
https://www.amazingukraine.pro/culture/shhedrivky-na-vodohreshhe-2021-dlya-doroslyh-ta-dite
 
Василь Скуратівський

        Читати за матеріалами: Василь Скуратівський. "Дідух. Свята українського народу". 
Ілюстрації та художнє оформлення О. Коваля, Н. Коваль. Київ, «Освіта», 1995 рік, стор. 32 - 36
            Сайт Мала сторінка - https://mala.storinka.

Немає коментарів:

Дописати коментар